Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Spotkania brydżowe we wrześniu i w październiku_Klub Aktywnego Seniora

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Cała naprzód ku nowej przygodzie 2007

 

Cała naprzód ku nowej przygodzie! - wyprawa dzieci niewidzących do świata literatury

Zrealizowano w ramach Programu Operacyjnego Promocja czytelnictwa ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Adresatami programu są niewidome i niedowidzące dzieci z całej Polski - uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych. Wyprawa ma służyć:
- promocji czytelnictwa wśród  dzieci niewidomych i słabo widzących
- prezentacji nowoczesnych technik umożliwiających kontakt osób niewidomych z literaturą oraz innymi dziedzinami sztuki (audiodeskrypcja, zapis cyfrowy itp.)
- inspirowaniu dzieci niewidomych do rozwoju własnej twórczości literackiej.

Zaproszenie na wyprawę do świata literatury wystosował sam profesor Ambroży Kleks - bohater bajki Jana Brzechwy. Pan profesor wysłał do szkół w całej Polsce list. Jego treść została rónież opublikowana na stronie internetowej Polskiego Związku Niewidomych:

Czołem Dzieciaki!
Nazywam się Ambroży Kleks – jestem wybitnym profesorem i założycielem dziecięcej Akademii Pana Kleksa. Akademia znajduje się w samym końcu ulicy Czekoladowej – głównej ulicy bajkowej krainy, do której chciałbym Was zaprosić. Moi uczniowie uczestniczą na co dzień w szalonych lekcjach kleksografii. Wspólnie uczymy się, bawimy i odwiedzamy sąsiednie bajki. Zastanawiacie się pewnie, jak to możliwe… Otóż wyobraźcie sobie, że gmach naszej Akademii otoczony jest wysokim murem. W tym murze mieszczą się jedna obok drugiej żelazne furtki, pozamykane na małe srebrne kłódeczki. Wszystkie wejścia prowadzą do rozmaitych bajek. Na każdej furtce znajduje się tabliczka z napisem wskazującym, do której bajki prowadzi. Tym sposobem moi uczniowie odwiedzili już wszystkie bajki pana Andersena, braci Grimm, bajkę o dziadku do orzechów, o rybaku i rybaczce, o wilku, który udawał żebraka, o sierotce Marysi i krasnoludkach, o Kaczce Dziwaczce i wiele, wiele innych.

Was również zapraszam do odwiedzin naszego bajkowego świata. Akademia Pana Kleksa oczekuje na Wasze przybycie w dniach 26-29 października 2007 r. Niestety, nie mogę ugościć wszystkich jednocześnie. Dlatego ogłaszam Konkurs Literacki pt. „MÓJ PRZYJACIEL”. Jego laureaci otrzymają zaproszenie do uczestnictwa w trzydniowej wyprawie do świata literatury. Zatem piszcie, wygrywajcie i przyjeżdżajcie do Elbląga!

Ambroży Kleks

Ogólnopolski konkurs literacki "Mój przyjaciel" - regulamin

I. Postanowienia ogólne:

1. Organizatorem konkursu jest Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej „Światowid” z siedzibą w Elblągu, przy pl. K. Jagiellończyka 1
2. Konkurs przebiega w kilku etapach:
- do 10 października 2007: nadsyłanie konkursowych prac
- do 13 października 2007: wyłonienie 10 finalistów ogólnopolskiego konkursu
- 26-29 października 2007: uczestnictwo 10 finalistów w programie „Cała naprzód ku nowej przygodzie…” – finał konkursu literackiego.

II. Uczestnictwo w konkursie

1. Konkurs adresowany jest do niewidzących i niedowidzących dzieci i młodzieży szkolnej w wieku od 7 do 16 lat z całej Polski
2. Prace nadesłane na konkurs muszą być pracami własnymi
3. Forma nadesłanych prac: wiersz lub opowiadanie (maksymalnie 3 strony znormalizowanego maszynopisu) inspirowane tematem konkursowym: MÓJ PRZYJACIEL
4. Każdy uczestnik może w danej kategorii konkursowej (wiersz, opowiadanie) zgłosić  tylko jedną pracę. Każda praca musi zostać podpisana (imię i nazwisko autora, wiek, szkoła, klasa, nr telefonu, imię i nazwisko opiekuna/nauczyciela)
5. Prace muszą zostać nadesłane do organizatora konkursu do 13 października 2007, do godz. 16.00 listownie lub mailowo na adres:

Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej „Światowid”
pl. K. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg

mail: jedrzej.rusinski@swiatowid.elblag.pl

dopisek na kopercie lub tytuł maila: KONKURS LITERACKI

III. Wyłonienie laureatów konkursu

1. Nadesłane prace oceni profesjonalne jury w składzie:
 - przedstawiciel CKiWM „Światowid”
 - dziennikarz, filolog polski
 - autorka literatury dziecięcej

2. Jury wybierze 10 finalistów konkursu – ich lista zostanie opublikowana 14 października 2007 na stronie internetowej www.swiatowid.elblag.pl. O wynikach konkursu osoby zakwalifikowane do finału oraz ich opiekunów  powiadomimy także telefonicznie, mailowo i listownie.

3. Nagrody w konkursie:
- wyróżnienia – dyplomy
- 10 nagród – zaproszenia do finałowego etapu konkursu
Finałowy etap pt.  „Cała naprzód ku nowej przygodzie…” zrealizowany zostanie w  Elblągu, w dn. 26-29.X.2007. Podczas spotkania w Elblągu 10 finalistów zaprezentuje swoje utwory publiczności i profesjonalnemu jury, które wyłoni ostatecznych zwycięzców konkursu. Nagrodzone utwory zwycięzcy konkursu nagrają w profesjonalnym  studiu radiowym. Płyta z nagraniem rozesłana zostanie do szkół i ośrodków szkolno-wychowawczych.

Rozstrzygnięcie konkursu literackiego

Decyzją jury konkursu litearckiego "Mój przyjaciel" zaproszenie do Elbląga otrzymały następujące osoby:

1. Adrian Wesołowski, Łódź
2. Mateusz Dąbrowski, Łódź
3. Wiktor Sucharzewski, Łódź
4. Magdalena Cybul, Łódź
5. Marta Ziętara, Łódź
6. Justyna Jóźwik, Łódź
7. Linda Rojewska, Łódź
8. M. Cyganik, Kraków
9. Bartosz Godzwoń, Kraków
10. Monika Mroczek, Kraków

A oto fragment jednego z nagrodzonych wierszy autorstwa 12-letniego Adriana z Łodzi:

Nie wymagam bardzo wiele
Moi drodzy przyjaciele.

Muszę jednak wam powiedzieć:
„Nie zobaczę was oczami,
Tylko swym dotykiem.
Tak jak kartkę nasyconą mymi łzami
I małymi kropeczkami”

Mej gitarze za melodię więc dziękuję.
W mojej szkole ja przyjaciół już znajduję.
Me życzenia się spełniają
Łzy w przyjaciół się zmieniają.

WYPRAWA DO ŚWIATA LITERATURY
ELBLĄG, 26-29 PAŹDZIERNIKA 2007

Dzień 1
Cisza morska

W celu wzajemnego zapoznania się uczestnicy programu wzięli udział w grach integracyjnych prowadzonych przez doświadczonych pedagogów. Młodzi literaci szybko się zaprzyjaźnili, opowiedzieli o swoich zainteresowaniach, talentach i upodobaniach.

 

Wieczorem profesjonalnemu jury oraz czterdziestosobowej publiczności zaprezentowali własne wiersze i opowiadania. Komisja oczarowana talentem i wyobraźnią literacką dzieci wszystkim finalistom jednogłosnie nagrodziła I miejscem. Ponadto przyznano 5 wyróżnień dla Adriana Wesołowskiego, Mateusza Dąbrowskiego, Bartosza Godzwonia, Wiktora Sucharzewskiego i Lindy Rojewskiej.

 

Ten emocjonujący dzień podsumowaliśmy warsztatem literackim przeprowadzonym przez Marlenę Szwemińską - autorkę książki "Elbląg i okolice. Wyprawa w dawne czasy". Uczestnicy warsztatu mogli przenieść się do epoki średniowiecza i za pomocą dotyku  poznać narzędzia, instrumenty oraz ozdoby mieszkańców osady Truso.

Dzień 2
Rejs z Panem Kleksem

W sobotę uczestnicy programu zostali zaproszeni na wycieczkę nad morze i spacer po plaży w Stegnie. Dzięki pięknej pogodzie udało się zrobić mnóstwo zdjęć, a także zebrać sporo morskich skarbów, czyli muszelek i bursztynów. 

Po południu dzieci wzięły udział w cyklu warsztatów artystycznych: ceramicznym i muzycznym. Zajęcia ceramiczne stanowiły okazję do wykonania rzeźby według własnego pomysłu. Z kolei spotkanie z członkami zespołu Kapela Drewutnia pozwoliło wprowadzić słuchaczy w klimat folkowy, który na dobre zapanował podczas wieczornego koncertu. Po tej muzycznej uczcie uczestnikom projektu wręczono dyplomy i nagrody za udział w konkursie literackim.

 


Dzień 3
Pożegnanie z przygodą

Pracowity ranek... spotkanie w studiu radiowym redakcji eSwiatowid. Pod opieką pani redaktor naczelnej finaliści konkursu nagrali swe prezentacje literackie. Nagrane wiersze i opowiadania znajdą się na płycie promującej projekt, która rozesłana zostanie do ośrodków szkolno-wychowawczych zajmujących się edukacją dzieci niewidzących.

 

Największą niespodzianką programu niedzielnego było spotkanie z Krzysztofem Szubzdą z Białegostoku - aktorem i dziennikarzem, ekspertem w dziedzinie audiodeskrypcji. Audiodeskrypcja jest nowoczesną techniką umożliwiajacą osobom niewidzącym kontakt ze sztukami wizualnymi i m.in. uczestnictwo w projekcji filmowej. Specjalnie dla uczestników programu "Cała naprzód..." Krzysztof Szubzda przygotował narrację do filmu "Shrek 3", dzięki czemu dzieci wzięły udział w ekscytujących przygodach zielonego ogra. Tego dnia spotkały się również z bohaterem elbląskiej legendy - Piekarczykiem, którego rzeźba zdobi elbląską starówkę.


A oto wybrane cytaty z wyróżnionych przez jury utworów literackich:

Gdy smutek nas spowija
W zwątpienie i niepewność,
Trudno zrozumieć, przewidzieć
Toczące się wydarzenia
(Bartosz Godzwoń)

Rozpłakałem się i wtedy usłyszałem, jakby koń powiedział do mnie: „Dziękuję”. Nie wiem, jak to się działo, ale go rozumiałem. (Mateusz Dąbrowski)

Nie zobaczę was oczami,
Tylko swym dotykiem.
Tak jak kartkę nasyconą mymi łzami
I małymi kropeczkami…
(Adrian Wesołowski)

O taką przyjaźń należy dbać jak o najdelikatniejszą roślinę. Pielęgnować ją i chronić przed zniszczeniem. (Wiktor Sucharzewski)

Natalia myślała zawsze, że przyjaciółkę można znaleźć tylko w swoim wieku, ale teraz, gdy odkryła  prawdziwą przyjaźń, dotarło do niej, że się myliła. Teraz wiedziała, że przyjaźń z Janem i panią Marią, to jest to, czego szukała. Bez znaczenia były różnice wieku i pochodzenia – liczyło się tylko dobre serce i wrażliwość. (Linda Rojewska)

Zobacz także reportaż filmowy pt. "Dotykanie świata"
http://eswiatowid.pl/?page=news&ShowOne=1598

PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna