Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Spotkania brydżowe we wrześniu i w październiku_Klub Aktywnego Seniora

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Mała Ojczyzna pamięta o wielkich legendach!

Od kwietnia do listopada 2016 roku Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu będzie realizował projekt pn. „Mała Ojczyzna pamięta o wielkich legendach!”, który otrzymał dofinansowanie z Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu "Patriotyzm Jutra".

 

Podomna Góra, Pogezania, Dębowy Las, Wejdewutus, tolkmicki węgorz, Barbara Schwann, piękna Slavia… Co to za miejsca? Kim są te postacie? Warmia i Mazury to region o niezwykle bogatej historii pełnej niesamowitych podań i legend. Niestety większość z nich jest mało znana, nie tylko turystom, lecz nawet lokalnym mieszkańcom. Działania realizowane w ramach naszego projektu pomogą na nowo odkryć zapomnianą historię regionu, zwłaszcza legendy stanowiące spuściznę kilkunastu pokoleń. Ponadto stworzą doskonałe warunki do kształtowania postawy patriotycznej poprzez utrwalanie poczucia lokalnej przynależności i budowania więzi regionalnych. Projekt skierowany będzie do szerokiego grona odbiorców: dzieci, młodzieży i dorosłych. Będą to głównie mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego, ale również turyści. W ramach projektu odbędą się następujące działania:

  • Dla dzieci i młodzieży:

warsztaty teatralne w CSE Światowid (22-26 sierpnia)

warsztaty ilustratorskie w CSE Światowid (22-24 sierpnia)

Zaproszenie na warsztaty:

http://swiatowid.elblag.pl/pl/aktualnosci/szkolenia-warsztaty/zaplanuj-ostatni-tydzien-wakacji/

http://swiatowid.elblag.pl/pl/aktualnosci/szkolenia-warsztaty/pobaw-si-w-teatr-lub-zilustruj-legend/

http://swiatowid.elblag.pl/pl/aktualnosci/szkolenia-warsztaty/teatralne-i-ilustratorskie-po-kolonie-w-cse-wiatowid/

Galerie z zajęć:

http://swiatowid.elblag.pl/pl/galerie/warminskie-warsztaty-dzien-i/

http://swiatowid.elblag.pl/pl/galerie/rysowali-komiks-i-cwiczyli-spektakl/

http://swiatowid.elblag.pl/pl/galerie/proba-generalna-do-spektaklu-o-lokalnych-legendach/

zaproszenie na spektakl:

  • Dla wszystkich:

Gra terenowa – teren starego miasta oraz Park Leśny Bażantarnia,

zaproszenie na grę terenową: http://swiatowid.elblag.pl/pl/aktualnosci/imprezy/wytrop-legendy/

Konkurs fotograficzno-literacki (opracowanie istniejącej legendy, napisane przystępnym, przyjaznym językiem oraz fotografia/grafika nawiązująca do tej legendy)
Szczegóły tutaj:

Wyniki konkursu tu: http://swiatowid.elblag.pl/pl/aktualnosci/konkursy/wyniki-konkursu-fotograficzno-literackiego-pn-legendy-warmii-i-mazur-tu-i-teraz/

  • Dla uczniów i nauczycieli szkół elbląskich:

Legendarny Happening podsumowujący projekt

  • Dla uczniów szkół w Młynarach, Tolkmicku, Miłomłynie, Ornecie oraz Gietrzwałdzie:

plenerowe lekcje historii – niekonwencjonalne zajęcia, których tematem będą mało znane legendy z danych miejscowości.

Efekty pracy uczniów oraz uczestników warsztatów i konkursów zostaną wykorzystane przy kolejnych działaniach projektowych m.in. przy tworzeniu Wędrującej Wystawy, pocztówek, warmińsko-mazurskiej mapy legend, publikacji „Legendarny album Małej Ojczyzny” czy obrazkowej gry logicznej (typu bingo) dedykowanej regionalnym legendom.

 

  •  SCENARIUSZE LEKCJI

Jak mogą wyglądać lekcje dotyczące legend?

Opracowane scenariusze przeznaczone są na jedną/dwie(ewentualnie trzy) godziny lekcyjne. Polonista i historyk mogą poprowadzi je razem. Można również treści realizować na osobnych lekcjach - pierwszą lekcję może prowadzi historyk, drugą polonista (lub odwrotnie). Scenariusze dotyczą legend kilku miejscowości, jednakże scenariusze mogą być inspiracją do realizacji powyższej tematyki dla każdej innej miejscowości. Wprowadzenie jest uniwersalne i może być wykorzystane w różnych typach szkół i różnych grupach wiekowych. Scenariusz może też być zrealizowany jako projekt uczniowski. Na bazie zaproponowanego materiału można zaplanować z grupami uczniowskimi tworzenie grafiki do opracowanej legendy, wykonanie zdjęć czy fotoreportażu z miejsc związanych z legendą, nagranie legend na dyktafon i utworzenie prezentacji multimedialnej z obrazem i dźwiękiem w tle, przygotowanie gazetki szkolnej, komiksu, przedstawienia teatralnego itp. Korzystanie ze scenariuszy jest dozwolone i bezpłatne. 

http://public.swiatowid.elblag.pl/legenda/Legenda_o_Swietym_Kamieniu.doc
http://public.swiatowid.elblag.pl/legenda/Legenda_o_dzielnym_Piekarczyku-czesc_I_i_II.doc
http://public.swiatowid.elblag.pl/legenda/Legenda_o_powstaniu_mazurskich_jezior_i_osady_Truso.doc
http://public.swiatowid.elblag.pl/legenda/O_historii_Milomlyna_i_nie_tylko-czesc_I_i_II.doc
http://public.swiatowid.elblag.pl/legenda/O_pielgrzymie_zakletym_w_glaz_-_czesc_I_i_II.doc
http://public.swiatowid.elblag.pl/legenda/O_powstaniu_Zalewu_Wislanego.doc

  • „Legendarny album Małej Ojczyzny”

Publikacja zawiera m.in. komiks będący efektem warsztatów ilustratorskich, wyróżnione prace konkursu fotograficzno-literackiego- legendy w języku przyjaznym i zrozumiałym dla młodszych odbiorców, materiały z lekcji plenerowych – opracowania tekstowe i graficzne legend z pięciu miejscowości, dwa przykładowe scenariusze lekcji historii opracowane przez eksperta, warmińsko-mazurską mapę legend – dla turystów czy pasjonatów po miejscach związanych z regionalnymi legendami oraz zdjęcia prezentujące działania projektowe. Albumy są bezpłatne, można je odebrać w CSE "Światowid" lub pobrać bezpłatnie z naszej strony.

Materiały zamieszczone na stronie są dostępne na licencji CC BY-SA Creative Commons 3.0.

 

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu "Patriotyzm Jutra".

 

Pliki

PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna